Daniel Obajtek Przetrze Szlak

Daniel Obajtek od ponad tygodnia jest prezesem Orlenu. Obajtek dodał też, że PKN Orlen będzie poszukiwać nowych możliwości rozwoju i dążyć do wzrostu wartości spółki. Połączenie Orlenu z Lotosem uodporni nas na wahania rynków zewnętrznych. Zyskają na tym akcjonariusze, ale również każda osoba tankująca na naszych stacjach - zapewnił w rozmowie z PAP prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Daniela Obajtka opinia publiczna poznała bliżej latem 2015 roku, kiedy pojawił się w kampanii PiS. W sierpniu Beata Szydło, wówczas jeszcze kandydatka tej partii na premiera, przyjechała do Pcimia i wraz z ówczesnym wójtem Obajtkiem pomagała w remoncie miejscowej szkoły podstawowej, która na początku roku ucierpiała w wyniku wichur.
Skąd tak dobre wyniki? Niewątpliwie jedną z przyczyn może być wprowadzenie programu oszczędnościowego w grupie Energa. Szukając pieniędzy prezes Obajtek doprowadził do konsolidacji grupy, likwidacji jednej trzeciej z 44 wewnętrznych spółek oraz racjonalizacji zatrudnienia w firmie, głównie na najwyższych stanowiskach i w administracji. Prokurator nie bada faktu, że aby zebrać dwa mln zł, Obajtek musiałby zarabiać trzy razy więcej, niż w zarabiał w fabryczce u wujów.
Przed objęciem stanowiska prezesa zarządu Energi SA, Daniel Obajtek sprawował funkcję prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, gdzie zarządzał 11 tys. pracowników i odpowiadał za budżet w wysokości 27 mld zł. Realizując postawione zadania, Daniel Obajtek usprawnił procesy związane z wydatkowaniem wielomiliardowych środków z funduszy unijnych i krajowych. Zoptymalizował koszty funkcjonowania ARiMR i zreformował ją pod względem organizacyjnym.
Obajtek zapewnił też, że wszystkie decyzje, jakie będą podejmowane po połączeniu obu spółek , będą "uwzględniały czynnik ekonomiczny oraz społeczny". "W każdych krokach pod uwagę będzie brany czynnik ekonomiczny i społeczny" - mówił. Z sektorem paliwowym Obajtek nie miał wiele wspólnego. Sprawował jednak funkcję przewodniczącego rady nadzorczej Lotos-Biopaliwa - spółki należącej do gdańskiej rafinerii Lotos.
Daniel Obajtek w 2015 powołany został na funkcję pełniącego obowiązki prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, a rok później na stanowisko prezesa. Z kolei w 2017 powołany został na stanowisko prezesa grupy energetycznej Energa S.A. W tym roku, po objęciu przez niego funkcji prezesa, zysk netto spółki Energa wzrósł pięciokrotnie w stosunku do poprzedniego roku.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *